New Page 1

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Socrates/Comenius

Τα προγράμματα ΣΩΚΡΑΤΗΣ/Comenius είναι εκπαιδευτικά προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης που σκοπό τους έχουν να δώσουν ευρωπαϊκή διάσταση στην εκπαίδευση με την ενίσχυση της συνεργασίας ανάμεσα σε σχολεία από διαφορετικές χώρες της Ευρώπης. Περισσότερες πληροφορίες για τα προγράμματα αυτά θα βρείτε στην ιστοσελίδα του προγράμματος ΣΩΚΡΑΤΗΣ:

Το Ενιαίο Λύκειο Γαζίου συνεργάζεται από το σχολικό έτος 2000-2001 με δύο σχολεία της Ευρώπης: (1) από τη Γερμανία με το Graf Friedrich Schule στο Diepholz και (2) από τη Γαλλία με το Lycee Jean Moulin στο Thouars.  Το θέμα της συνεργασίας μας είναι λογοτεχνικό και έχει τον τίτλο:

Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΤΟΥ 20ου ΑΙΩΝΑ.

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν μαθητές της Α' Λυκείου, το τμήμα που επιλέγει τις "Ρίζες του Ευρωπαϊκού πολιτισμού" ως μάθημα επιλογής. Σύμφωνα με το πλάνο εργασίας, που εκπονείται από καθηγητές και των 3 χωρών, οι μαθητές των 3 σχολείων σχηματίζουν τριεθνείς ομάδες εργασίας και συνεργάζονται σε αγγλική γλώσσα πάνω στα Λογοτεχνικά κείμενα μέσω κανονικής αλληλογραφίας, αλλά κυρίως μέσω Διαδικτύου (Internet).

Το Μάρτιο οι μαθητές από το Γάζι ταξιδεύουν στη Γερμανία και φιλοξενούνται από τους Γερμανούς συμμαθητές τους και τον Ιούνιο έρχονται στην Κρήτη οι Γερμανοί μαθητές και φιλοξενούνται στο Γάζι.

Στην Παιδαγωγική ομάδα του Comenius εργάζονται: Ο Διευθυντής του Λυκείου Γ. Τσαπαρίδης και οι καθηγήτριες Μαίρη Στρατάκη (υπεύθυνη για το πρόγραμμα), Στέλλα Γιαννουλάκη, Βάλια Σαπουντζάκη, Φουκαράκη Χρυσούλα και Μακρυδάκη Μαριάννα.

Τη σχολική χρονιά 2000-2001 οι μαθητές και από τα 3 σχολεία διάβασαν και συνέκριναν τους συγγραφείς:

v Ν. Καζαντζάκη, "Αλέξης Ζορμπάς"

v Μαξ Φρις, "Homo Faber"

v Άλπερτ Καμύ, "Ο Ξένος"

Ακολουθούν φωτογραφίες από την παράσταση που έδωσαν οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα Comenius κατά την επίσκεψη των μαθητών του Λυκείου Γαζίου στο Diepholz της Γερμανίας από τις 16/3/2001 - 23/3/2001.

kritikoi_xoroi.jpg (122443 bytes) Οι μαθητές του Λυκείου Γαζίου χορεύουν κρητικούς χορούς.

Οι μαθητές του Λυκείου Γαζίου παίζουν μια σκηνή από το "Ζορμπά" του Ν. Καζαντζάκη. zorbas.jpg (131050 bytes)

xilopodara.jpg (123763 bytes) Χορός με ξυλοπάπουτσα από τους Γερμανούς μαθητές του Comenius.

Τη σχολική χρονιά 2001-2002 οι μαθητές διαβάζουν και παίζουν:

v Αντιγόνη του Σοφοκλή (στα Νέα Ελληνικά)

v    Αντιγόνη του Ανούιγ και

v Μάνα Κουράγιο του Μπρέχτ

Τη σχολική χρονιά 2002-2003 ασχολούνται με ποίηση από τρεις χώρες της Ευρώπης οι μαθητές της ευρωπαϊκής τάξης του  σχολείου μας. Η ενασχόληση με ποιήματα από την Ελλάδα, τη Γαλλία και τη Γερμανία γίνεται σύμφωνα με το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Σωκράτης / Comenius που πραγματοποιεί το Λύκειο Γαζίου για τρίτη συνεχή χρονιά σε συνεργασία με το Graf Friedrich Schule του Diepholz στη Γερμανία και το Λύκειο Jean Moulin του Thouars στη Γαλλία. Το θέμα του σχεδίου αυτού είναι: «η Αντίληψη για τη ζωή στη Λογοτεχνία του 20ου αιώνα».

Το θέμα της εργασίας τους ήταν εξαιρετικά επίκαιρο σε περίοδο πολέμου. Από την αρχή της σχολικής χρονιάς, οι μαθητές και των τριών χωρών, που επικοινωνούσαν μεταξύ τους μέσω ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, μελέτησαν την ποίηση των χωρών τους και αντάλλαξαν τις απόψεις τους, ψάχνοντας ομοιότητες, κοινές επιδράσεις αλλά και διαφοροποιήσεις.

Το Μάρτιο (19-3/26-3) επισκέφθηκαν το χωριό Diepholz της βόρειας Γερμανίας  οι μαθητές του τμήματος Α4 στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius (Δείτε φωτογραφίες). Εκεί συναντήθηκαν με μαθητές από η Γαλλία, τη Γερμανία και την Πολωνία για να παρουσιάσουν τα αποτελέσματα της φετινής τους δουλειάς. Στη συνάντηση τους στο Diepholz, όπου φιλοξενήθηκαν από τις οικογένειες των Γερμανών συμμαθητών τους, συνεργάστηκαν όλοι μαζί πάνω σε αντιπροσωπευτικά ποιήματα των χωρών τους, σε όλες τις γλώσσες καθώς και στα αγγλικά, σε δραματοποιήσεις κειμένων, χορούς, τραγούδια, καθώς και κείμενα γραμμένα και δραματοποιημένα από τα ίδια τα παιδιά. Η κεντρική εκδήλωση στην οποία παρουσιάστηκαν όλα αυτά έγινε τη Δευτέρα 24 Μάρτη, στο φουαγιέ του σχολείου του Graf- Friedrich Schule στο Diepholz.

Οι δύο παγκόσμιοι πόλεμοι του 20ου αιώνα , σημάδεψαν τη ζωή και το πνεύμα της Ευρώπης, έτσι αυτό που κυριάρχησε τόσο στα κείμενα όσο και στους χορούς και τα τραγούδια των παιδιών ήταν η ανάγκη για ειρήνη και συνεργασία ανάμεσα στους λαούς. Μέσα στο παραλογισμό του τωρινού πολέμου τα παιδιά της Ευρώπης έκλεισαν την εκδήλωση, χορεύοντας όλα μαζί Σιγανό και με το τραγούδι Give peace a chance.  Έδειξαν μ’ αυτό τον τρόπο την αντίθεση τους στον πόλεμο και έμπρακτα πια την χαρά που προσφέρει η γόνιμη συνεργασία.

Το ιδιαίτερα ζεστό και φιλόξενο Diepholz έγινε μια μικρή βάση ειρήνης, αδελφότητας και συνεργασίας, σε μια περίοδο που ο κόσμος έχει μεγάλη ανάγκη από ελπίδα, κάτι που ο δήμαρχος της πόλης έκανε ιδιαίτερα φανερό κατά την υποδοχή που επεφύλαξε σε μαθητές και καθηγητές στο Δημαρχείο.

Τα παιδιά ενθουσιασμένα από τη γνωριμία τους με Γερμανούς, Γάλλους και Πολωνούς συμμαθητές τους, καθώς και από την επαφή τους με άλλες κουλτούρες, επέστρεψαν πίσω με τις καλύτερες αναμνήσεις και περιμένουν με αγωνία να ανταποδώσουν στους συμμαθητές τους τη ζεστή φιλοξενία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, τον φετινό Ιούνιο.