Στο διάστημα με τέρμα το Γ (κ) άζι !

Από το 2010 και μετά η  Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διαστήματος  (ESΑ), στην προσπάθεια της να προσελκύσει νέους επιστήμονες, διοργανώνει έναν από τους πιο δύσκολους αλλά ταυτόχρονα και πιο δημοφιλείς μαθητικούς διαγωνισμούς. Ο φετινός διαγωνισμός που ονομάζεται 2016 European Cansat Competition αφορά μαθητές των τελευταίων τάξεων των σχολείων που φοιτούν στις 22 χώρες που είναι πλήρη μέλη της ESA.

Παρά τις  πολλές και πρωτότυπες προτάσεις εικονικών διαστημικών αποστολών που υποβλήθηκαν, η ομάδα DIASat των μαθητών του Γενικού Λυκείου Γαζίου “Δομήνικος Θεοτοκόπουλος” κατάφερε με τη δική της να ξεχωρίσει και να είναι μια από τις 3 μόλις ομάδες που επιλέχτηκαν από κορυφαία σχολεία 10 χωρών που δεν έχουν ακόμα Εθνικό Διαγωνισμό, για να διαγωνιστούν στην τελική φάση που θα πραγματοποιηθεί στα τέλη Ιουνίου2016 στην πόλη Santa Cruz της Πορτογαλίας. Στον τελικό θα συμμετέχουν επίσης και οι 12 πρωταθλήτριες εθνικές ομάδες των υπόλοιπων μελών της ESA.

Η ομάδα DIASat περιλαμβάνει από την Α' Λυκείου: τη Μαρία Χριστοφοράκη, αρχηγός ομάδας και υπεύθυνη για το σταθμό εδάφους, την ανάλυση των δεδομένων και τη δημιουργία παρουσιάσεων, την Ειρήνη Χαριτάκη, υπεύθυνη για την επικοινωνία με τους χορηγούς, τη σχεδίαση γραφικών και την ενημέρωση των κοινωνικών δικτύων, την Άρτεμις Αθανασάκη, υπεύθυνη για τη θεωρητική τεκμηρίωση, το συντονισμό και την προβολή της εργασίας στα ΜΜΕ και το Μάνο Σκυβαλάκη, υπεύθυνος για το σχεδιασμό του δορυφόρου και την κατασκευή της κεραίας και του αλεξίπτωτου. Από τη Β' Λυκείου συμμετέχει ο Γιώργος Ανδρουλάκης, υπεύθυνος για το σχεδιασμό της δομής και τη συναρμολόγηση του δορυφόρου, τις προσομοιώσεις και τα πειράματα και ο Θεόφιλος Ζαϊμάκης, υπεύθυνος για το λογισμικό και τον προγραμματισμό των μικροελεγκτών, την έρευνα αγοράς και την προμήθεια των ηλεκτρονικών.

Την επιστημονική καθοδήγηση της ομάδας και την επικοινωνία με την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διαστήματος έχει αναλάβει ο καθηγητής Φυσικής κ. Αστρινός Τσουτσουδάκης που συμμετέχει για 2η φορά στο διαγωνισμό.