Κοινωνία της Πληροφορίας

Το Ενιαίο Λύκειο Γαζίου πιστοποιήθηκε ως επιμορφωτικό κέντρο (Κ.Σ.Ε) στα πλαίσια του προγράμματος "Κοινωνία της Πληροφορίας" , για την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών της Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης στις βασικές δεξιότητες της Πληροφορικής.

Στόχος του έργου είναι η επιμόρφωση 76.000 εκπαιδευτικών των ελληνικών σχολείων της Α' βάθμιας και Β' βάθμιας εκπαίδευσης στη χρήση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) προκειμένου αυτές να αξιοποιηθούν στην τάξη. Στo πλαίσιo του έργου έχουν συσταθεί ειδικοί υποστηρικτικοί μηχανισμοί που θα αναλάβουν την οργάνωση, διεξαγωγή, παρακολούθηση και αξιολόγηση της επιμόρφωσης, την πιστοποίηση των γνώσεων και δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών στις ΤΠΕ και τη στήριξη των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών.

Πιστοποίηση

Η διαδικασία πιστοποίησης των δεξιοτήτων και γνώσεων των εκπαιδευτικών στις ΤΠΕ θα υλοποιηθεί στα Κέντρα Πιστοποίησης, τα οποία θα είναι πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια ΑΕΙ και ΤΕΙ, που θα επιλεγούν με ανοικτή διαδικασία.

Οι ημερομηνίες για τη διεξαγωγή της πιστοποίησης θα προγραμματιστούν σύμφωνα με την αναμενόμενη συμμετοχή των εκπαιδευτικών στα προγράμματα επιμόρφωσης. Ο εκπαιδευτικός που επιθυμεί να πιστοποιηθεί, θα συμπληρώνει ηλεκτρονικά αίτηση στον Υποστηρικτικό Κόμβο, επιλέγοντας το Κέντρο Πιστοποίησης, όπου τον ενδιαφέρει να πιστοποιηθεί. Η διαδικασία πιστοποίησης θα διαρκεί 3 ώρες. Κάθε εκπαιδευτικός θα έχει στη διάθεσή του τρεις δυνατότητες συμμετοχής στη διαδικασία πιστοποίησης, οι οποίες θα πρέπει να απέχουν χρονικά μεταξύ τους τουλάχιστον ένα μήνα.

Στη διαδικασία πιστοποίησης θα προβλεφθεί η δυνατότητα συμμετοχής εκπαιδευτικών χωρίς προηγουμένως να έχουν παρακολουθήσει το πρόγραμμα επιμόρφωσης, με δική τους ευθύνη και εφόσον θεωρούν ότι διαθέτουν τις απαιτούμενες ικανότητες.

Περισσότερες και πιο αναλυτικές πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο στους επίσημους κόμβους του έργου:

Πρόγραμμα επιμόρφωσης (Γραφείο ΚΤΠ του ΥπΕΠΘ)

Παιδαγωγικό Ινστιτούτο

Ενημέρωση εκπαιδευτικών

Γραφείο ΚΤΠ στο Ηράκλειο (Επιτροπή Επιμόρφωσης Ν. Ηρακλείου)

Διαδικασία Πιστοποίησης για το πρόγραμμα "Κοινωνία της Πληροφορίας"

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν με επιτυχία τα παρακάτω τέσσερα προγράμματα:

1ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

9. Βασιλική Αρλέτη
  10. Ευαγγελία Λουμπάκη
  11. Μαρία Μανουρά

Συντονιστής των προγραμμάτων αυτών ήταν ο Τσαπαρίδης Γρηγόριος (διευθυντής του σχολείου), επιμορφωτές η Χρυσούλα Φουκαράκη και ο Θεόδωρος Γεμενιτζής και Βοηθός Επιμορφωτή ο Τσαπαρίδης Πρόδρομος.