Λεύκωμα – 20 Χρόνια Λύκειο Γαζίου

Το βιβλίο-λεύκωμα αφιερώνεται στους καθηγητές και καθηγήτριες, στους μαθητές και στις μαθήτριες (και γενικά όλους εκείνους που με κάποιο τρόπο είχαν συνεργασία με το σχολείο μας) και διάβηκαν τις πόρτες του Λυκείου Γαζίου τα τελευταία 20 χρόνια.

Η πρώτη Λυκειακή τάξη του σχολείου λειτούργησε το 1992 με διευθυντή τον κ. Ζερβό Εμμανουήλ και από το 1995 λειτουργεί ως αυτόνομο Γενικό Λύκειο με διευθυντή τον κ. Γρηγόρη Τσαπαρίδη μέχρι τ2.jpgο 2010, για ένα χρόνο με τον κ. Νικόλαο Πετούση και από το 2011 μέχρι σήμερα με την κ. Λεμονή Ζαφειρούλα. Τη σχολική χρονιά 2014-2015 το Λύκειο μετακόμισε σε νέο σύγχρονο Βιοκλιματικό συγκρότημα μοναδικό σε ολόκληρη την Κρήτη, με σύγχρονες αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια φυσικών επιστημών και ηλεκτρονικών υπολογιστών, βιβλιοθήκη, αμφιθέατρο, αίθουσα πολλαπλών εκδηλώσεων.

Με αφορμή λοιπόν αυτές τις δύο συγκυρίες, την μετακίνηση στο Νέο Λύκειο και την συμπλήρωση της 20ετίας, προέκυψε η ιδέα της δημιουργίας αυτού του Λευκώματος και αμέσως δημιουργήθηκαν ομάδες εργασίας για διερεύνηση των αρχείων, του υλικού, των δράσεων και προγραμμάτων που όλα αυτά τα χρόνια υλοποιήθηκαν στο Λύκειό μας. Όλη αυτή η αναζήτηση δημιούργησε μια έντονη συναισθηματική φόρτιση ανακαλώντας στις μνήμες όλων καθηγητές και καθηγήτριες που πέρασαν, γενιές μαθητών και μαθητριών, γεγονότα, πρόσωπα, φωτογραφίες, εκδρομές, γιορτές, εκδηλώσεις, επισκέψεις, φεστιβάλ. Είναι, λοιπόν, το Λεύκωμα αυτό μια κατάθεση αγάπης στην γνώση, την παιδεία, τον πολιτισμό, την φιλοξενία, την πρόοδο. Μπορείτε να το προμηθευτείτε από το χώρο του σχολείου μας.

s2.jpgm.jpgm1.jpgm2.jpgs1.jpg

1.jpgΞεφυλλίζοντας...αναμνήσεις 20 χρόνων....ένα ταξίδι στο χωροχρόνο….στις 29 Ιουνίου 2016 στο χώρο του Σχολείου (φωτογραφικό υλικό από τη γιορτή) g.jpg

aristera.gif