ΤΜΗΜΑ: A3

ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ: Καρπαθάκης Γεώργιος, Φουκαράκη Χρυσούλα

Το κίνητρο για την επιλογή του θέματος αυτού ήταν πρώτα από όλα,  η επιθυμία των μαθητών να γνωρίσουν από κοντά την περιοχή από την οποία προέρχονται. Να μελετήσουν σε μεγαλύτερο βάθος το χώρο μέσα στον οποίο μεγαλώνουν και κινούνται καθημερινά, ιδιαίτερα την πολεοδομική μορφή της περιοχής και το κυκλοφοριακό πρόβλημα, το οποίο αντιμετωπίζει.

Θέλησή μας ήταν να καταγραφούν και να παρουσιαστούν, όσο το δυνατό πληρέστερα, τα προβλήματα και γενικά τις ιδιομορφίες που παρατηρούνται στην περιοχή σε σχέση με την καθημερινή ζωή των κατοίκων. Στοιχεία που θεωρούμε ότι μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο μέλλον ώστε να ευαισθη­το­ποιηθεί κάθε πολίτης, αλλά περισσότερο οι ιθύνοντες.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 24 μαθητές, του τμήματος Α3, της Α΄ τάξης του Ενιαίου Λυκείου Γαζίου. Οι μαθητές, με τη βοήθεια των υπεύθυνων καθηγητών, χωρίστηκαν σε έξι ομάδες εργασίας, τριών έως πέντε ατόμων, που ανέλαβαν από ένα τμήμα μελέτης. Κάθε ομάδα όρισε ένα ομαδάρχη, που ήταν υπεύθυνος για το συντονισμό της ομάδας και τη συγκέντρωση του υλικού, καθώς και την τήρηση του ημερολογίου.

Συντάχθηκε το ερωτηματολόγιο και μοιράστηκε στις ομάδες. Κάθε ομάδα μοίρασε ερωτηματολόγια σε τυχαία δείγματα δημοτών της περιοχής που είχε αναλάβει. Μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι ομάδες συναντήθηκαν και πα­ρουσίασαν την πορεία της έρευνάς τους. Προχώρησαν στην ανάλυση των αποτελεσμάτων για κάθε περιοχή χωριστά. Αντάλλαξαν απόψεις, συνδύασαν τις πληροφορίες που είχαν συλλέξει και σκιαγράφησαν την πορεία της εργα­σίας. Στο τέλος της επεξεργασίας, όλες οι ομάδες μαζί έβγαλαν συγκεντρωτικά αποτελέσματα που αφορούσαν σε ολόκληρο το Δήμο Γαζίου.

Μια χωριστή ομάδα τεσσάρων μαθητών συνέταξε ένα «ερωτηματολόγιο» βάσει του οποίου έκαναν συνέντευξη στο δήμαρχο Γαζίου, τον κ. Μαρκογιαννάκη.

Στη συνέχεια, αφού συγκέντρωσαν το υλικό που είχε καταγράψει η κάθε ομάδα, συναντήθηκαν και αντάλλαξαν τις εντυπώσεις τους. Εντόπισαν τυχόν προβλήματα που διαπίστωσαν κατά τη διάρκεια των επισκέψεων και της μελέτης τους. Αποφάσισαν την τελική μορφή της εργασίας, καθώς και τον τρόπο παρουσίασής της μέσα στην τάξη, που έγινε μετά τις διακοπές του Πάσχα. Τέλος, έγινε η αξιολόγηση του προγράμματος και βγήκαν τα κατάλληλα συμπεράσματα.

Μελετώντας τα αποτελέσματα των ερωτηματολογίων των κατοίκων κάθε περιοχής, καταλήξαμε στα παρακάτω συμπεράσματα:

κουκκίδα

Οι περισσότερες οικογένειες της περιοχής έχουν στην κατοχή τους τέσσερα (40%) και τρία (30%) αυτοκίνητα, ενώ λιγότεροι από δύο και ένα.

κουκκίδα

Ποσοστό 58% έχει προβλέψει στο σπίτι που μένει ιδιωτικό χώρο στάθμευσης για το αυτοκίνητό του (πιλοτή).

κουκκίδα

Για το κυκλοφοριακό πρόβλημα που υπάρχει στο Γάζι ευθύνονται κατά κύριο λόγο η παράνομη στάθμευση (31%) και η κατάσταση των δρόμων (28%) και λιγότερο ο Δήμος και οι οδηγοί.

κουκκίδα

Την κατάσταση των δρόμων στο Δήμο η πλειοψηφία τη χαρακτηρίζει κακή έως μέτρια.

κουκκίδα

Οι κάτοικοι κατά ποσοστό 70% νιώθουν κίνδυνο όταν περπατούν στους δρόμους του Δήμου.

κουκκίδα

Δεν υπάρχουν αρκετά μεγάλα πεζοδρόμια, ώστε να εξυπηρετούνται οι πεζοί (75%).

κουκκίδα

Ένα ποσοστό 66% το βλέπει θετικά τη δημιουργία ποδηλατόδρομου στην περιοχή.

κουκκίδα

Οι περισσότεροι (66%) χρησιμοποιούν τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς για τη μεταφορά τους.

κουκκίδα

Προκειμένου να διανύσει κάποιος μια κοντινή απόσταση θα προτιμήσει να πάει με τα πόδια (73%), αντί με κάποιο μέσο μεταφοράς.

κουκκίδα

Το 84% των κατοίκων θεωρεί πως δεν υπάρχουν αρκετές θέσεις στάθμευσης στην περιοχή για να εξυπηρετηθεί.

κουκκίδα

Παρόλο που οι κάτοικοι χρησιμοποιούν τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς συχνά για τη μεταφορά τους, πολλοί (79%) δεν είναι ικανοποιημένοι με τη συχνότητα εξυπηρέτησης των λεωφορείων στην περιοχή.

Τέλος, τα προβλήματα που ανέφεραν οι κάτοικοι σε σχέση με το κυκλοφοριακό της περιοχής είναι:

Έλλειψη πεζοδρομίων

Έλλειψη χώρων στάθμευσης

Έλλειψη φωτισμού

Έλλειψη διαβάσεων πεζών

Ελλιπής σηματοδότηση

Ελλιπής αστυνόμευση

Έλλειψη φωτεινών σηματοδοτών

κουκκίδα

Κακή οδική συμπεριφορά των οδηγών

Απρόσεκτοι οδηγοί

κουκκίδα

Κακή κατάσταση δρόμων (στενοί, λακκούβες, χωματόδρομοι)

Μη τακτική αστική συγκοινωνία

κουκκίδα

Κυκλοφοριακός φόρτος κατά τις πρωινές ώρες στους δρόμους της περιοχής και ιδιαίτερα στο δρόμο του σχολείου.

Παράνομη στάθμευση

κουκκίδα

Διέλευση αρκετών φορτηγών από την περιοχή

Άσκοπη χρήση Ι.Χ.

κουκκίδα

Κακή κατασκευή των δρόμων, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα σε περίπτωση βροχοπτώσεων

Σκοπός μιας περιβαλλοντικής έρευνας είναι η καταγραφή και ανάδειξη των προβλημάτων της περιοχής που εξετάζει. Με την παρουσίασή τους επιχειρείται η ευαισθητοποίηση των κατοίκων και των αρμόδιων φορέων προς τη σωστή κατεύθυνση. Ελπίζουμε με τη εργασία μας να πετύχουμε τον παραπάνω στόχο.