Το Σχολείο μας

Tο Λύκειο Γαζίου ιδρύθηκε το 1995 για να εξυπηρετήσει την ευρύτερη περιοχή του Γαζίου. Από τότε μέχρι σήμερα, έχει μια καλή παρουσία στα εκπαιδευτικά πράγματα και την τοπική κοινωνία. Μέχρι το 2014 βρισκόταν στη νοτιανατολική πλευρά του Γαζίου και στεγαζόταν στο ίδιο σχολικό Greco2.jpg (11010 bytes)συγκρότημα με το Γυμνάσιο Γαζίου.

Διοικητικά υπάγεται στο 1ο Γραφείο της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Ηρακλείου. Στην ιστορία του έχει μια αξιόλογη συγκομιδή από εκπαιδευτικές διακρίσεις στον ελληνικό και το διεθνή χώρο. Μεγάλο είναι και το ποσοστό επιτυχίας που παρουσίασε όλα αυτά τα χρόνια για την εισαγωγή μαθητών του στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, μέσω του εκάστοτε συστήματος εξετάσεων. Ξεκίνησε με 80 μαθητές και οργανικά ανήκοντες καθηγητές και με πρώτο διευθυντή τον κ. Γρηγόρη Τσαπαρίδη. Οι μαθητές του προέρχονται κυρίως από το Γυμνάσιο Γαζίου και Τυλίσσου. Από το 1995 λειτούργησε ως Γενικό Λύκειο και από το 1998 ως Ενιαίο Λύκειο Γαζίου. Από το 2002, με απόφαση του συλλόγου καθηγητών και έγκριση από τη Νομαρχιακή Επιτροπή Παιδείας και το Νομαρχιακό Συμβούλιο Ηρακλείου, ονομάσθηκε Γενικό Λύκειο Γαζίου «Δομήνικος Θεοτοκόπουλος», προς τιμήν του μεγάλου Έλληνα ζωγράφου.

Το νέο βιοκλιματικό λύκειο Γαζίου είναι πραγματικότητα από το Σεπτέμβριο του 2014.

Το νέο σχολείο  περιλαμβάνει δυο κτίρια συνολικού εμβαδού 2880 τ.μ., σε ένα οικόπεδο περίπου 4,5 στρεμμάτων και ο προϋπολογισμός του ήταν 6.081.000 ευρώ. Έχει έντονα βιοκλιματικά χαρακτηριστικά, που το καθιστούν μοναδικό σε επίπεδο σχολικού έργου της τοπικής αυτοδιοίκησης, σε ολόκληρη την Κρήτη, ενώ για την κατασκευή του επιλέχτηκαν οικολογικά υλικά με προδιαγραφές που εξασφαλίζουν υψηλή αντοχή και ασφάλεια, με πιστοποιητικά διασφάλισης ποιότητας.

Φιλοξενεί περισσότερους από 400 μαθητές, διαθέτει σύγχρονες αίθουσες διδασκαλίες, εργαστήρια φυσικών επιστημών, ηλεκτρονικών υπολογιστών, ξένων γλωσσών, πολλούς χώρους εξυπηρέτησης μαθητών και καθηγητών, ιατρείο, αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, ενημέρωσης γονέων και ψυχολόγου, κλειστό γυμναστήριο, βιβλιοθήκη, αίθουσα διαλέξεων και σεμιναρίων, θέατρο, γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ, εργαστήριο σχεδίων και αισθητικής αγωγής, καθώς και αναγνωστήριο, ενώ όλοι οι χώροι του είναι απόλυτα προσβάσιμοι σε άτομα με αναπηρία και κινητικά προβλήματα. Η δε διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου έγινε βάση αρχιτεκτονικής μελέτης, με πολλά γήπεδα, χώρους συγκέντρωσης των μαθητών και χώρους πρασίνου, που στολίζουν και δίνουν πνοή στο σχολείο.

s.jpggym1.jpgs1.jpgs2.JPG