ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2002-2003

1η θέση στους σχολικούς νομαρχιακούς αγώνες τένις για την Ξυνού Μαριάννα (Α4)

2ο βραβείο στους μαθητικούς αγώνες χορού (στο ατομικό κλασικό) για τη Στρατάκη Βικτωρία (Β1)

4η θέση στους πανελλήνιους αγώνες κολύμβησης (200μ. ύπτιο) για τη Δήμα Ζαχαρένια (Β1)

2η θέση στο 4ο Πανελλαδικό πρωτάθλημα τένις (κατηγορία κοριτσιών 16 ετών) για την Ξυνού Μαριάννα (Α4)

Κατόπιν συμμετοχής στην προαπαιτούμενη διαδικασία αξιολόγησης, το Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα "Θαλάσσιες βιοκοινωνίες: Απειλές, προστασία, ανάπτυξη" εντάχθηκε στα Σχολικά Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αιγαίου, που χρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Πρόκειται για ιδιαίτερη τιμητική διάκριση, αφού το Πρόγραμμα κατέλαβε την τρίτη θέση μεταξύ των επιλεγέντων σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από το Νομό Ηρακλείου.